Posiadanie pupila wiąże się między innymi z koniecznością odbywania regularnych wizyty u lekarza weterynarii. Zarówno o charakterze profilaktycznym, jak i w celu diagnozowania oraz leczenia a także kontroli skuteczności terapii.
Warto przygotować pupila na wizytę u lekarza i zbudować u niego system pozytywnych skojarzeń. Tak aby ani pierwsza, ani żadna kolejna wizyta u lekarza nie wiązała się z traumą. W przypadku zwierząt bardzo nerwowych warto umówić się na pierwszą wizytę zapoznawczą, podczas której nie będą wykonywane żadne nieprzyjemne zabiegi, tak by skupić się jedynie na zbudowaniu pozytywnych skojarzeń. Zwierzę powinno mieć możliwość swobodnego zapoznania się z miejscem. Nagradzaj je za spokojne zachowanie (smakołykiem, głaskaniem, drapaniem za uchem).
Przed wizytą należy przyzwyczajać malucha do dotykania poszczególnych części ciała po kolei, tak by badanie ząbków, uszu czy obcinanie pazurków były zabawą a nie stresem.
Czasem już sama jazda samochodem lub spacer w konkretnym kierunku kojarzy się psu z wizytą u lekarza weterynarii i stresem. Aby do tego nie dopuścić dobrze jest przespacerować się z psem w okolicy przychodni także bez powodu wizyty w przychodni. Dobrze jest organizować wycieczki samochodem, które kończyć się będą dla zwierzęcia przyjemnym spacerem.
Już kilka dni od pojawienia się w domu nowego Przyjaciela, po aklimatyzacji w obcym środowisku można się umówić na wizytę do lekarza weterynarii. Wcześniej należy dokładnie obserwować zachowanie pupila w różnych sytuacjach, tak aby można było odpowiedzieć lekarzowi na kluczowe pytania dotyczące jego apetytu, czynności fizjologicznych, samopoczucia czy zachowania czworonoga. Pierwsze badanie pozwala na wykluczenia wad wrodzonych, nieprawidłowości anatomicznych czy behawioralnych. Pozwala określić stan ogólny i kondycję pacjenta. Lekarz weterynarii sprawdzi masę ciała, stan odżywienia i nawodnienia pacjenta, stan okrywy włosowej i pazurów, zewnętrzne przewody słuchowe a także temperaturę ciała oraz stan uzębienia. Zwierzę zostanie osłuchane i przebadane palpacyjnie. Na pierwszej wizycie lekarz weterynarii zaleci także działania profilaktyczne dotyczące odrobaczenia i zaszczepienia pupila, a także udzieli porad odnośnie żywienia i chowu podopiecznego.
Nie należy lekceważyć pierwszej wizyty u lekarza weterynarii. To nie tylko niezbędna dla zdrowia i życia profilaktyka ale także szansa na wczesne rozpoznanie lub wykluczenie wad wrodzonych, nieprawidłowości anatomiczno-fizjologicznych czy behawioralnych.